KONTRAKT TERAPEUTYCZNY
KONTRAKT TERAPEUTYCZNY
KONTRAKT TERAPEUTYCZNY
Kontakt terapeutyczny jest umową między pacjentem i terapeutą, którego funkcją jest stworzenie optymalnych warunków rozpoczęcia leczenia, pozwalającą uporządkować wzajemne oczekiwania pacjenta i terapeuty.
Jednym z najważniejszych jej celów jest pokazanie pacjentowi, że jest współodpowiedzialny za przebieg i efekty terapii. Pacjent może stać się aktywnym uczestnikiem leczenia wtedy, kiedy będzie posiadał wiedzę na temat specyfiki swoich trudności, zaburzeń i mechanizmu powstawania objawów.
Najważniejszymi tematami rozmowy kontraktowej jest:
- ustalenie celów terapii
- praca motywacyjna – budzenie nadziei na wyleczenie, przywracanie wiary pacjenta we własne siły i możliwości, pomoc pacjentom w znalezieniu racjonalnych motywów leczenia i dokonania zmian
- informowanie – gwarancja zachowania tajemnicy lekarskiej, przekazanie wiedzy o specyfice problemu, zaburzenia, z jakim zgłasza się pacjent, ostrzeżenie przed pochopnymi decyzjami życiowymi
- określenie warunków leczenia – miejsce i terminy spotkań, czas trwania i częstotliwość sesji, zasady odpłatności, zasad odwoływania sesji.
„Osoba to płynny proces, nie stały i statyczny byt; płynąca rzeka zmian, nie blok z solidnego materiału; stale zmieniająca się konstelacja możliwości, a nie ustalona ilości cech”.
Carl Rogers